Google Reklam Sıralaması

  • Blog
  • /
  • Google Reklam Sıralaması
21 Kas 2017

Google AdWords, Google’ın reklamcılık platformu olarak uzun süredir Türkiye’deki pastanın büyük bir bölümüne sahiptir. Geleneksel medyanın aksine kesin dönüş odaklı müşterilere ulaşma şansını artıracak hedeflemelere olanak tanıyan Google AdWords, büyük - küçük birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

Potansiyel müşterilerin sizi bulmasını sağlayan Google reklamlarında üst sıralarda yer almak nihai hedeftir. Günümüz kullanıcısı merak ettiği her konu hakkında Google’da arama yapar ve karşısına çıkan ilk sonuçlara tıklar. Genellikle ilk tıklamalarda aradığını bulur ve aramayı sonlandırır. Çünkü ilk sırada çıkan sonuçlar aramasıyla en ilişkili olanlardır.

Peki Her Aramada İlk Sırada Çıkmak Mümkün mü?

Google AdWords’te reklamların arama sonuçlarında görüneceğini ya da hangi sırada görüneceğini belirleyen bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem açık artırma olarak adlandırılan bir süreci kapsamaktadır.

Google AdWords Reklamlarında Açık Artırma

AdWords bu açık artırmada anahtar kelimeyle eşleşen tüm reklamları bulur ve bir eleme gerçekleştirir. Bu eleme reklam optimizasyonunda belirlenen yer, zaman, hedef kitle ya da onaylanmamış reklamların göz ardı edilmesi anlamına da gelmektedir. Kısacası, dahil etmediğiniz bir konumda gerçekleşen aramada, reklamınız açık artırmadan çıkarılır ve yüksek reklam sıralamasına sahip olan reklamlar gösterilir.

Reklam Sıralaması Nedir?

Reklam teklifi, reklam kalitesi ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin bir kombinasyondur. Reklamlarınız için çok yüksek bütçeler ayırmanız ilk sırada çıkmanız için yeterli değildir. Kalite puanı ve alaka düzeyi sizden daha yüksek olan rakibiniz daha az maliyetle sizin reklamınızın üstünde görünebilir.

Kalite Puanı Nedir?

Reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmin olarak ifade edilen kalite puanı, maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlamaktadır. Kalite puanı tahmini tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi ile ilgili bir ölçeklendirmedir. Bu sebeple reklam optimizasyonu doğru şekilde yapılmalı ve kalite puanı yükseltilerek reklam harcamaları azaltılmalıdır.