Google Reklam Fiyatlandırması - Anatolia System Yeni Medya Ajansı

Google Reklam Fiyatlandırması

Anatolia System Bilişim Teknolojileri

  • Anasayfa
  • /
  • Google Reklam Fiyatlandırması

Google Reklam Fiyatlandırması

Birçok işletme belirli bir miktar bütçe ile Google AdWords reklamları sayesinde potansiyel müşterilere ulaşmış, satışlarını artırmış ve daha çok müşteri kazanmıştır. Oldukça basit olan çalışma prensibiyle Google reklamları büyük-küçük tüm işletmelerin kullanabileceği bir yapıya sahiptir. Manuel ya da otomatik olarak 2 farklı ödeme yöntemi bulunmaktadır. En az 14 TL bir ödeme ile reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Reklamım Tıklandığında Ne Kadar Ödeme Yaparım?

Tıklama başına maliyet (TBM) teklifini seçtiğinizde reklamlarınıza yapılan her tıklama için ödeme yaparsınız. Her tıklamayla birlikte reklam hesabınızdaki bütçeniz eksilir ve bittiğinde reklamlarınızın yayımlanması durur. TBM teklifinin kullanıldığı kampanyalarda, ayrıca bir de maksimum tıklama başına maliyet teklifi belirlemeniz gerekir. Maks. TBM’i reklamınıza yapılan bir tıklama için ödemek istediğiniz en yüksek tutardır.

İlk sırada ya da birinci sayfanın herhangi bir noktasında olmak için max. TBM’i tahmini verilere dayanarak belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz max. TBM teklifini her tıklamada harcamazsınız. Bu belirleme zaman zaman değişen açık artırma sonucunda üst sıra yerini korumak için yapılır.


Açık Artırma Nedir?

Bir reklam her Google aramasında hangi sayfada ve sırada yer alacağını belirleyen bir açık artırmaya girer. Rakip reklamlarla birlikte girilen bu açık artırmada etkili olan 2 unsur vardır;

  • 1. Kalite puanı
  • 2. Max. TBM

Açık artırmada, reklamın gerçekte gösterilip gösterilmeyeceğini ve sayfadaki hangi reklam konumunda gösterileceğini bu unsurlara göre belirlenir.

Açık artırma şu şekilde işler:

  • 1. Bir kullanıcı arama yaptığında, AdWords sistemi bu aramayla eşleşen anahtar kelimelere sahip tüm reklamları bulur.
  • 2. Sistem, uygun olan reklamları seçer.
  • 3. Reklam Sıralaması yüksek olan reklamlar gösterilir.

Reklam Sıralaması; max. tbm teklifi, kalite puanı, reklam sıralaması eşikleri, kullanıcının aramasının içeriği ve uzantılar gibi diğer reklam biçimlerinin bir kombinasyonudur.


Kalite Puanı Nedir?

Kalite puanı reklam sıralamasını etkileyen en önemli unsurdur. Reklamınızın açılış sayfası, reklamınızın alaka düzeyi ve tıklama oranına dikkat edilerek sistem tarafından atanan 1-10 arası bir rakam olarak belirlenir.

Bir rakibinizden daha yüksek teklif vermiş olsanız da alaka düzeyi yüksek anahtar kelimelere ve reklamlara sahip değilseniz daha yüksek fiyatla onun reklamlarının üzerinde çıkamazsınız. Kalite puanını iyileştirmek daha düşük maliyetle daha üst sıralarda reklam gösterilmesini sağlar.